Co to są te mięśnie Kegla?

z Brak komentarzy

 Mięśnie Kegla vs. mięśnie dna miednicy

miesnie-dna-miednicy

 

Co to w zasadzie są te mięśnie Kegla i czy to to samo, co mięśnie dna miednicy? Wyjaśnijmy sprawę raz na zawsze:)

Dr Arnold Kegel odkrył w latach 50-tych mięsień łonowo-guziczny, który jest częścią dźwigacza odbytu. I chwała mu za to!

Jednak ten jeden mięsień to nie wszystko. Można powiedzieć, że to dopiero początek:) Bowiem mięśnie dna miednicy składają się z aż 3 warstw: zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Mięsień odkryty przez dr Kegla należy do warstwy wewnętrznej.

Teraz trochę merytoryki (może być trochę nudno, ale warto dotrwać do końca).

Otóż mięśnie dna miednicy to mięśnie szkieletowe, które nie poruszają żadnymi stawami i w sumie ich nie widać. Są wielkości mniej więcej Twoich dwóch dłoni. Musisz jednak wiedzieć, że są to mięśnie poprzecznie-prążkowane, czyli zależne od Twojej woli. Możesz je świadomie napinać i rozluźniać. Nieźle, co?

nietrzymanie-moczu

 

 

Warstwa zewnętrzna składa się z 3 pasm i są to:

  • mięsień kulszowo-jamisty
  • mięsień opuszkowo-gąbczasty
  • zwieracz zewnętrzny odbytu

Te mięśnie są najlepiej wyczuwalne, ponieważ leżą tuż pod skórą. Ich napinanie i rozluźnianie można zaobserwować przy pomocy lusterka lub własnych palców (ewentualnie palców partnera). O tym, jak zlokalizować dno miednicy szerzej piszę w tym artykule.

Warstwa środkowa to płyta mięśniowa składająca się z 2 pasm i są to:

  • mięsień poprzeczny krocza głęboki
  • mięsień poprzeczny krocza powierzchowny

Warstwa wewnętrzna natomiast to znowu 3 pasma:

  • mięsień łonowo – odbytniczy
  • mięsień łonowo – guziczny (ten odkryty przez dr Kegla)
  • mięsień biodrowo – guziczny

Jak widzisz trochę tego jest. Niby taki mały obszar, bo mieści się między kością łonową a ogonową oraz guzami kulszowymi (to te kości w pośladkach, na których siedzimy i które bolą od twardego krzesła:)) A jaki ważny!

Czy wiesz, że ten mały hamaczek musi utrzymać narządy miednicy mniejszej, czyli cewkę moczową z pęcherzem, pochwę z macicą i odbyt z odbytnicą? Spory wysiłek dla takiego malucha, prawda?!

I do tego, poza podtrzymywaniem, ma też szereg innych funkcji: zamyka i otwiera otwory ciała, zapobiega wypływowi moczu podczas wzrostu ciśnienia śródbrzusznego (np. kaszel, kichanie, podskoki), nabrzmiewa podczas podniecenia seksualnego, wspomaga ruchy miednicy, pełni funkcje stabilizujące, odpowiada za transport nasienia w kierunku macicy, wspomaga poród i kontynencję. Poza tym jest połączony m.in. z mięśniem poprzecznym brzucha i wielodzielnym grzbietu i wraz z nimi pełni rolę stabilizującą cały tułów.

Uff! Przyznasz, że rola niebagatelna.

 

Dlatego z tego miejsca (uwaga, będzie pompatycznie:)) chciałam zaapelować, abyś zadbała o swoje mięśnie dna miednicy!!!

 

Zapisz się na bezpłatny newsletter

i pobierz swój dzienniczek mikcji!

Zgadzam się, aby moje dane zostały przekazane do MailChimp ( more information ) , czyli systemu wysyłającego newsletter.

Twoje dane są u mnie bezpieczne. W każdym momencie możesz się wypisać.

Follow Linda:

Latest posts from