Dzienniczek mikcji – instrukcja obsługi

z Brak komentarzy

Dzienniczek mikcji – co to jest?

dzienniczek-mikcji

Dzienniczek mikcji – może słyszałaś już to określenie?

Jeśli nie, możesz zastanawiać się co to jest. Zatem ten wpis jest dla wszystkich tych kobiet, które dotąd nie spotkały się z tym określeniem. A także dla tych, które wiedzą, co to jest, ale nie wiedzą, jak z niego korzystać.

Otóż mikcja to nic innego jak oddawanie moczu:) Natomiast dzienniczek mikcji to proste “narzędzie” do sprawdzenia w warunkach domowych, jak często i ile moczu w ciągu dnia oddajesz. Bardzo przydatne do wstępnego określenia, czy np. nie cierpisz na pęcherz nadreaktywny.

Dzienniczek mikcji to zatem nic innego, jak kartka papieru lub plik elektroniczny, w którym należy wpisać ile i co wypiłaś oraz ile razy byłaś w toalecie. W ten sposób dowiesz się, czy Twoje wizyty nie są zbyt częste i czy oddajesz prawidłową ilość moczu.

 

Jak używać dzienniczka mikcji?

dzienniczek-mikcji1

A teraz jak prowadzić dzienniczek mikcji?

Najlepiej zrobić to w czasie, kiedy jesteś w domu. Na przeprowadzenie “badania” powinnaś przeznaczyć minimum dobę. Krótsze pomiary nie mają większego sensu. Możesz również prowadzić dzienniczek np. przez 3 dni.

Przygotuj sobie naczynie / miarkę o pojemności ok. 600 ml. Miarka może być oczywiście większa, ale powinna jednorazowo pomieścić ok. 600 ml płynu. Dlaczego? Ponieważ tyle moczu mieści zdrowy pęcherz, zanim go opróżnisz.

Kiedy masz już miarkę, zacznij prowadzić swój dzienniczek mikcji od rana przez całą dobę, oddając mocz do miarki (jakkolwiek nieestetycznie to brzmi;).

Za każdym razem wpisz w tabelce, ile moczu oddałaś.

Pozostałe parametry, które powinnaś uwzględnić w dzienniczku, aby był miarodajny, to:

  • data (jeśli prowadzisz dzienniczek dłużej niż jedną dobę)
  • godzina picia oraz godzina oddawania moczu
  • ilość wypijanych płynów
  • rodzaj wypijanych płynów (oczywiste jest, że po kawie, czy piwie będziesz odczuwać parcie na pęcherz mocniej i szybciej)
  • intensywność parcia (czy spokojnie zdążysz dojść do toalety, czy trudno jest wytrzymać)
  • czy wystąpiło nietrzymanie moczu (czy zdążyłaś dojść do toalety, a jeśli nie – ile razy nie zdążyłaś).

 

Po co mam prowadzić dzienniczek mikcji?

dzienniczek-mikcji2

 

Jeśli zastanawiasz się, po co właściwie Ci ten dzienniczek mikcji, to już odpowiadam. Otóż nie jest to obowiązkowe zadanie dla każdej z nas.

Jest to natomiast świetny sposób, żeby sprawdzić, czy Twój pęcherz jest wystarczająco “spokojny”. Czasami kobiety borykają się z pęcherzem nadreaktywnym, nawet o tym nie wiedząc. Wtedy dzienniczek mikcji może pomóc w zdiagnozowaniu tej przypadłości.

Zastanów się, czy często biegasz do toalety, mimo, że nie masz zapalenia pęcherza. Jak często załatwiasz się “na zapas”, bo gdzieś jedziesz albo idziesz i obawiasz się, że nie będzie po drodze toalety? Albo czy przypadkiem nie ustalasz trasy tak, żeby zawsze uwzględnić toaletę, mimo, że to niekoniecznie jest po drodze? A może załatwiasz się zbyt rzadko? Może odczuwasz ogromne parcie na pęcherz, po czym okazuje się, że wysikałaś tylko kilka kropel?

Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałaś “tak”, to warto sprawdzić, przynajmniej w warunkach domowych, czy nie grozi Ci pęcherz nadreaktywny lub pęcherz wiotki (zbyt rozciągnięty). A do tego celu świetnie nadaje się właśnie dzienniczek mikcji.

Dobrze też, żebyś znała parametry wyjściowe prawidłowo działającego pęcherza:)

Oto one, przy ok. 2,5 l wypijanych płynów:

  • 6 – 8 mikcji w ciągu dnia
  • 0 – 1 mikcja w nocy
  • mikcje co ok. 3 godziny
  • pojemność pęcherza ok. 600 ml

Jeśli po przeprowadzeniu dzienniczka mikcji okaże się, że odczuwasz silne parcie już np. przy 150 ml, czy oddajesz mocz zbyt rzadko, warto skonsultować to z lekarzem, a potem zadbać o swoje dno miednicy.

Dzienniczek mikcji możesz zrobić sama.

Możesz też otrzymać gotowy dzienniczek mikcji, zapisując się na bezpłatny newsletter pod tym postem:)

Jeśli natomiast Tobie jest on niepotrzebny, to powiadom, proszę, o tym poście osoby z Twojego otoczenia, o których wiesz, że mogą tego potrzebować:)

 

Zapisz się i pobierz dzienniczek mikcji!

 

 

 

Zapisz się na bezpłatny newsletter

i pobierz swój dzienniczek mikcji!

Zgadzam się, aby moje dane zostały przekazane do MailChimp ( more information ) , czyli systemu wysyłającego newsletter.

Twoje dane są u mnie bezpieczne. W każdym momencie możesz się wypisać.

Follow Linda:

Latest posts from